Dieta Kwaśniewskiego (dieta optymalna)

Dieta kwaśniewskiego optymalna

Dieta Kwaśniewskiego (znana także jako dieta optymalna) swoją nazwę wzięła od nazwiska jej twórcy: lekarza i dietetyka Jana Kwaśniewskiego. Dieta ta charakteryzuje się tym, że jest to dieta niskowęglowodanowa oraz wysokotłuszczowa. Zawartość białka w menu jest natomiast niska.

Główna zasada polega na zachowaniu proporcji białka, tłuszczu oraz węglowodanów w stosunku 1,0 : 2,5 – 3,5 : 0,8. W późniejszym okresie stosowania diety kwaśniewskiego należy zmniejszyć ilość spożywanego białka. Wśród zalecanych produktów przeważają tłuste produkty zwierzęce (podroby, żółtka jaj, tłuste mięsa – wieprzowina, sery, masło, śmietana, smalec, tłuste sosy). Jako uzupełnienie autor zaleca spożywanie niskocukrowych warzyw: pomidory, ogórki oraz kapuste. Należy natomiast ograniczyć spożycie bogatych w węglowodany owoców (banany, gruszki, jabłka), cukru, słodyczy, pieczywa i potraw mącznych. Można jedynie spożywać owoce jagodowe: agrest, czarne porzeczki, jagody i żurawina.Osoby, które stosują dietę kwaśniewskiego szybko chudną, chociaż jedzą tłusto. Należy jednak pamiętać o tym, że większość lekarzy ją odradza. Przy stosowaniu tej diety może zwiększyć się ryzyko zachorowania na miażdżycę. Jest to wynikiem spożywania dużej ilości cholesterolu. Dieta optymalna (dieta kwaśniewskiego) jest dietą bogatą w tłuszcze a ubogą w węglowodany.

Dieta Kwaśniewskiego jest zalecana jako dieta odchudzająca oraz jako czynnik wspierający przy wielu chorobach. Nie ma jednak badań dotyczących skuteczności oraz negatywnych skutków jej stosowania. Dieta kwaśniewskiego (dieta optymalna) ma jednak bardzo wielu zwolenników, którzy są skupieni w stowarzyszeniach.

Tagi:
Kategorie: Diety


8 odpowiedzi do “Dieta Kwaśniewskiego (dieta optymalna)”

 1. roman, 1-3-2012 o 12:26

  DLACZEGO …piszecie pierdoły o tej diecie ,badania były robione w latach 60-70 -tych w Warszawie i Poznaniu ,ale ,,autorytety” ,,medycyny” musiały odwalić jako że dieta powoduje wyleczenie się z b. wielu chorób.
  Ja stosuje żywienie optymalne od 2001 roku i między czasie pozbyłem wielu chorób, między innymi cukrzycy i miażdżycy .
  W 1993roku miałem zrobione Bay pasy ,ale już po 5 latach wszystko było pozatykane, mimo że stosowałem sie do zaleceń żywieniowych szpitalnej dietetyczki,przez następne lata garściami połykałem leki/ostatnie leki tak mi powiedział kardiolog/dziś jestem zdrowym człowiekiem dzięki Dr. Kwaśiewskiemu
  Pozdrawiam
  Roman

 2. Tomek, 9-29-2012 o 21:25

  Romanie, jak wcinałeś masę ww to nie ma się co dziwić ze Cię DO wyleczyło z cukrzycy i odetkało żyły. Nie zmieni to faktu że dieta Kwaśniewskiego, przy tak małej podaży białka jaką zaleca, w końcu wpędzi Cie w szereg całkiem nowych chorób.
  DO się nadaje aby schudnąć szybko ale nie jest dietą na całe życie.
  A sam Kwaśniewski wypisuje niewydarzone rzeczy w stylu : stosujący DO mniej czują ból, są odporni na wszelkie choroby, w tym niepodatni na raka (bzdura). Szkoda że nie napisał że dietę objawił mu Archanioł Gabryjel, we śnie…

 3. maryla, 11-5-2012 o 16:53

  Na żywieniu optymalnym jestem od 2000 roku ,dzięki tej diecie żyję i nie ma w tym przesady ,ponieważ od 30 lat choruję na dystrofię mięśni (zdrowy człowiek nie ma pojęcia jaka to jest tragedia), schudłam 14 kg w 7 tygodni , miałam chorą tarczycę , teraz jest ok ,żywienie jest wspaniałe ,ale trzeba przestrzegać zasad -to jest najważniejsze ,polecam wszystkim, ale szczególnie chorym na stwardnienie rozsiane ,mam znajomego ,który chorował na SM -jest zdrowym i szczęśliwym człowiekiem,pozdrawiam wszystkich :)

 4. POldek, 2-1-2013 o 11:15

  Ja mam miażdżycę po diecie optymalnej,nadciśnienie.Zamiast mnie wyleczyć jestem chory po tej diecie.

 5. Maryla do Poldek, 5-9-2013 o 10:29

  Jeśli jesteś chory po tym żywieniu to nie przestrzegałeś zasad a to jest podstawa ,bądź szczery dla siebie , wiem co piszę , jem optymalnie 13 lat i różnie bywało , nieraz mnie kusiło bo jestem człowiekiem i czegoś spróbowałam , ale nie mogę powiedzieć ,że to zła dieta , żywienie optymalne jest genialne

 6. Gabi, 3-8-2014 o 20:14

  Dieta doktora Kwasniewskiego jest cudowna .Stosuje zywienie optymalne od 16 lat wyleczylam sie z wielu chorob.

 7. Iwona HARMON, Poznań, 3-22-2014 o 20:39

  ISTNIEJĄ DWA POWODY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWAGI / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIA / CHORÓB SERCA U LUDZI: ♥♥♥♥♥

  1. Wysoki poziom cukru we krwi, czyli mąka i cukier spożywczy, a zatem (niezdrowe dla człowieka):
  WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26,01% WZROSTU.

  2. Zbyt duże spożycie tłuszczów, mamy więc klasyfikację:
  INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.

  3. Puenta to tabele:
  IŻ PRODUKTU.

  P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.

  4. Prozdrowotne w diecie są (energetyczne) tzw:
  NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.
  ODPAROWANE WĘGLOWODANY TJ. DO STRUKTURY C.

 8. Monika, 4-1-2014 o 09:47

  Ja też uważam, że na DO jest trochę za mało białka. Tłuszczyk ok, ograniczenie ww ok, ale białko jest potrzebne, zwłaszcza jeśli ktoś prowadzi aktywmny tryb życia. Ja bardziej skłaniam się ku diecie Lutza. U mnie proporcja wagowa BTW wynosi w przybliżeniu 2:3:1 (piszę tylko poglądowo, nie mówię, że inni mają tak jeść).


Wpisz komentarz