Kalorie

Co to są kalorie?

Kalorie

Kalorie (czyli dżule) to po prostu jednostki energii. Bez energii nie byłoby możliwe wykonanie pracy przez człowieka ani jego funkcjonowanie, procesy życiowe. Taką energię posiadają produkty spożywcze wyrażaną w kaloriach (kcal).

Poprzez odżywianie dostarczamy naszemu organizmowi energii. Pokarm zostaje pozbawiony energii a następnie wydalony jako nieenergetyczny. Zdobyta w ten sposób energia spożytkowana zostaje na pracę, ruch, działanie naszego organizmu oraz na ogrzanie naszego organizmu.

Jeżeli ilość dostarczonej do organizmu energii jest większa niż zużyta w czasie pracy i ogrzewania to organizm magazynuje pewne składniki odżywcze aby móc uwolnić z nich energię później np. w przypadku deficytu w przyjmowanych posiłkach. Nadmiar energii jest magazynowany jako glukoza (zasób energetyczny występujący we krwi) lub w postaci tkanki tłuszczowej. W sytuacji gdy wykonujemy pracę organizm sięga do tych zasobów redukując ich ilość.Czyli łatwo wywnioskować, że jeśli dostarczamy organizmowi więcej energii niż zużywamy to tyjemy. Potem jeżeli chcemy schudnąć to musimy zastosować odchudzanie. Tracimy na wadze jeżeli dostarczamy mniej energii albo spalamy jej więcej niż dostarczona ilość.

Tagi:
Kategorie: Odchudzanie


Wpisz komentarz