Otyłość

Otyłość nadwaga

Odżywianie się jest niezbędną czynnością życiową organizmu ludzkiego. Jednakże zaburzenia łaknienia występujące u części ludzi stanowią poważne zagrożenia dla równowagi organizmu. Każdy człowiek powinien się odżywiać w celu zapewnienia energii organizmowi, dzięki której pracują podstawowe narządy jak: serce, wątroba, a także dla podtrzymania procesów wzrostu i regeneracji komórek i tkanek. Pokarm dostarcza również witaminy i składniki mineralne niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ilość pokarmu jaką potrzebuje indywidualny organizm nie jest stała. Osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną tj. robotnik budowlany, sportowiec zajmujący się swoim hobby zawodowo, może potrzebować dwukrotnie więcej energii dziennie, niż pracownik biurowy. Noworodek potrzebuje także dwa razy więcej energii, zależnie od masy ciała, w porównaniu z organizmem dorosłym, gdyż bardzo szybko dorasta. Koniecznością jest również dostarczanie mu więcej witamin i składników mineralnych, żeby ochronić go przed zagrażającymi życiu infekcjami.Otyłość to patologiczne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczając jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne. Każdy człowiek, który przekroczył idealną masę ciała o ponad 20%, jest uważany za otyłego. Otyłość często dotyczy kilka pokoleń jednej rodziny. Bardzo możliwe, iż zwolniony metabolizm (tempo spalania tłuszczu) jest cechą dziedziczną. Jednak najczęściej dominującą przyczyną otyłości są złe nawyki żywieniowe całej rodziny. Otyłość może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń, tj. zawału serca, udaru, cukrzycy, zaburzenia pracy nerek, złego krążenie krwi. Bardzo rzadko, jednak zdarza się, że przyczyną dużej otyłości są problemy zdrowotne. U mężczyzn otyłość skraca przeciętną długość życia o jedną czwartą, natomiast u kobiet o jedną szóstą.

Otyłość ma swoje źródło w tzw. „dziedziczeniu” złych nawyków żywieniowych kultywowanych w rodzinie, a jest to zjadanie posiłków bogatych w wysokokaloryczne tłuszcze i cukry, podjadanie między posiłkami chipsów, herbatników, ciasteczek, czekolady, a następnie popijanie tego hektolitrami słodkich napojów, a u dorosłych piwem i winem. W wielu przypadkach czynniki emocjonalne odgrywają ważną rolę, czasami urastają do takich rozmiarów, że prowadzą do zaburzeń odżywiania w postaci okresowego pochłaniania bardzo dużej ilości pokarmu. Będąc w depresji człowiek często pociesza się jedzeniem, wskutek czego je za dwoje.

Otyłość może być kolejną przyczyną depresji i w ten sposób koło się zamyka. Każda otyła osoba, która pragnie zrzucić zbędne kilogramy i pozostać szczupłą, musi się natychmiast zdecydować o całkowitej zmianie swoich nawyków żywieniowych. Jest to bardzo trudne i wymaga niesamowicie silnej woli jednak warto dla naszego zdrowia, lepszego samopoczucia. Warto wytrwać dając innym przykład właściwego, zdrowego życia, a jest to bardzo dopingujące dla osób trzecich, mających ten sam problem. Widząc nasze efekty uwierzą w metodę, lecz należy pamiętać, aby nie popadać w skrajność, a tym samym kolejne tarapaty.

Jedzenie minimalnej ilości pokarmu czy stosowanie cudownej diety, nie przyniesie zadowalających efektów. Głodzenie się doprowadza do poważnego niedoboru podstawowych witamin i składników mineralnych. Badania wykazały, że po błyskawicznym odchudzaniu najczęściej odzyskujemy utracone kilogramy, a bardzo często zyskujemy nowe.

Należy zasięgnąć porady lekarza w zakresie wyboru właściwej diety. Nie możemy jednak zapominać, że każda otyła osoba powinna zażywać znacznie więcej ruchu, spalając tkanką tłuszczową, przy jednoczesnym wzmocnieniu osłabionych, zwiotczałych mięśni.

Tagi:
Kategorie: Choroby


2 odpowiedzi do “Otyłość”

  1. Chcę schudnąć, 7-14-2011 o 10:44

    ile powinna ważyć 12-letnia dziewczyna o wzroście 163 ? wie ktoś ?

  2. Chłopak walczący z nadawgą przez gubienie 1kg dziennie!, 10-6-2011 o 16:50

    Około 54kg , było by dobrze :D


Wpisz komentarz